top of page
Writer's pictureJanez Novak

Volilna udeležba do 11. ure višja kot leta 2019

Odprlo se je 2981 rednih volišč in 55 volišč omnia, na katerih bomo državljani Slovenije izbrali devet evropskih poslancev iz Slovenije. Na volišču bomo lahko glasovali tudi o treh posvetovalnih referendumih, skupaj bomo prejeli največ pet volilnih lističev. Volišča se zaprejo ob 19. uri. Predsednik Državne volilne komisije Peter Golob je sporočil, da je do 11. ure na evropskih volitvah volilo 11,73 odstotka volilnih upravičencev. To je približno tri odstotke več kot na prejšnjih volitvah. Dogajanje bomo spremljali na naši spletni strani in v posebni večerni oddaji na POP TV ob 22.30.



Na evropske volitve je do 11. ure odšlo 200.655 volivcev oziroma 11,73 odstotkov volivcev. Leta 2019 je na evropskih volitvah do 11. ure glasovalo 150.807 volivcev oz. 8,85 odstotka volilnih upravičencev, leta 2014 pa 8,29 odstotka volilnih upravičencev. To pomeni, da gre za približno tri odstotno povečanje, je pojasnil predsednik Državne volilne komisije Peter Golob. Ker na voliščih poleg  evropskih volitev potekajo tudi trije referendumi ponekod nastajajo vrste, zato volivce prosijo za razumevanje. Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Kranj, in sicer 13,34-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Maribor, in sicer 10,48-odstotna. Volilni okraj z najvišjo udeležbo je Tolmin (17,27 %), z najnižjo pa Šmarje pri Jelšah (6,45 %).


DVK je zaenkrat sporočila le podatke o udeležbi na evropskih volitvah, podatke o udeležbi na referendumih pa bodo na voljo po zaprtju volišč. 

Na voliščih sta dva volilna imenika: eden za glasovanje na volitvah poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, drugi pa za glasovanje na treh posvetovalnih referendumih (o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v državni zbor ter o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene in gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo). 

V Sloveniji je odprtih 2981 rednih volišč in 55 t. i. volišč omnia, ki so namenjena volivcem za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča. Še 31 volišč je po navedbah direktorja službe Državne volilne komisije Igorja Zorčiča na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah.


Na voliščih sta po dva volilna imenika, eden za evropske volitve in eden za referendume, pri čemer so se morali volivci v slednjega podpisati za vsak referendum posebej. Če želijo glasovati o vsem, se morajo torej skupaj podpisati štirikrat, nato pa prejmejo pet glasovnic – eno za evropske volitve in po eno za vsako referendumsko vprašanje. Te so različne barve: za referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja je vijolična, za preferenčni glas modra, za rabo konoplje v medicinske namene rumena, za osebno rabo konoplje pa rdeča. Volivci glasujejo tako, da pri vsakem referendumskem vprašanju obkrožijo besedo za ali proti.

Na evropskih volitvah pa volivec glasuje tako, da obkroži zaporedno številko ene od 11 list, za katero želi glasovati. Ob tem lahko odda tudi preferenčni glas, in sicer tako, da obkroži številko pred imenom in priimkom kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi na listi. Pri tem morajo volivci preferenčni glas dati kandidatu iste liste, za katero glasujejo, sicer glasovnica ni veljavna. V primeru, da volivec obkroži le ime kandidata, pa se šteje tudi glas za listo, ki ji pripada, in je torej glasovnica veljavna.

Vsak volivec se sam odloči, katerih glasovanj se bo udeležil in koliko glasovnic bo prevzel. S prihodom na volišče izčrpa možnost glasovanja tako na evropskih volitvah kot na vseh treh posvetovalnih referendumih, ne glede na to, ali je prevzel vse glasovnice ali ne.

Predčasnega glasovanja, ki je potekalo od torka do četrtka, se je udeležilo 3,7 odstotka volilnih upravičencev.

Dostop do nekaterih volišč ponekod v Sloveniji bi bil lahko začasno oviran zaradi začasnih zapor cest, ki so napovedane zaradi kolesarske prireditve maraton Franja.

Od začetka volilnega molka zabeležili že 26 obvestil o domnevnih kršitvah

Samo do 10. ure zjutraj so na ministrstvu za notranje zadeve prejeli osem obvestil o domnevnih kršitvah volilnega molka, od začetka molka, ki je začel v petek ob polnoči do danes, pa vse skupaj 26 obvestil. 

Inšpektorat Republike Slovenije za notranje zadeve na podlagi prejetih obvestil obravnava 11 zadev, za katere obstaja sum, da gre za kršitev volilnega molka. Največ obravnavanih zadev se nanaša na domnevne kršitve volilnega molka s spornimi objavami in vsebinami na družabnih omrežjih.

V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju. Tako niso dovoljeni propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in z uporabo telekomunikacijskih storitev, nameščanje plakatov in razdeljevanje letakov s politično oglaševalsko vsebino, objavljanje videospotov oziroma oglasov političnih strank ter pozivanje volivcev, kako naj volijo.

Dežurna služba ministrstva za notranje zadeve bo tudi danes sprejemala prijave domnevnih kršitev volilnega molka, in sicer do 19. ure na telefonski številki 080 21 13.




0 views0 comments

Comments


bottom of page